( to jest tekst: więcej o zabiegach )
I . FIZYKOTERAPIA
1.ELEKTROTERAPIA
Podczas zabiegów elektroterapii wykorzystuje się działanie lecznicze odpowiednio dobranego prądu stałego, zmiennego bądź impulsowego. W zależności od dolegliwości pacjenta i oczekiwanego efektu należy wybrać rodzaj prądu, jego natężenie i częstotliwość. Warto zaznaczyć, że elektroterapia jest metodą bardzo bezpieczną.
Elektroterapia przynosi pacjentom ulgę w ich dolegliwościach bólowych, oraz przy stanach zapalnych. Działanie prądu poprawia również ukrwienie oraz odżywienie tkanek. W jakich przypadkach elektroterapia znajduje zastosowanie?
Rodzaje zabiegów:
– Prady interferencyjne (interdyn
– Prądy diadynamiczne (diadynamik)
– Prądy TENS
– Prądy KOTZA
– Prądy TRABERTA
– Jonoforeza
– Galwanizacja
– Mikroprądy
– Elektrostymulacja (pobudzanie nerwu lub mięśnia do pracy)
– Tonoliza (stymulacja mięśni spastycznych)
2.ŚWIATŁOLECZNICTWO
Metoda ta polega na leczeniu wybranych partii ciała światłem. Podczas zabiegów wykorzystywane są zarówno jego naturalne źródła, jak i sztuczne – emitujące promienie podczerwone, nadfioletowe lub połączone światło dwóch typów rodzajów promieniowania.
Rodzaje zabiegów:
– Lampa SOLLUX
– Lampa BIOPTRON
– Laseroterapia
3.KRIOTERAPIA
Krioterapię stosujemy m.in. w takich przypadkach jak: zapalenie torebki stawowej i mięśni, zespół bolesnego barku, przewlekłe zapalenie kręgosłupa szyjnego, zmiany zapalne stawów o podłożu metabolicznym (np. dna moczanowa),zapalenie okołostawowe ścięgien, zapalenia stawów (reumatoidalne, młodzieńcze przewlekłe, reaktywne, łuszczycowe, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), zwichnięcia i skręcenia urazowe stawów uszkodzenie łąkotki, naderwanie ścięgien i mięśni itp
4.MAGNETOTERAPIA (MAGNETRON)
Magnetoterapia to sprawdzona i bezpieczna metoda leczenia pulsującym polem magnetycznym niskiej częstotliwości. wskazania:- urazy: kontuzje, zwichnięcia, złamania, bóle i urazy mięśni, choroby zwyrodnieniowe stawów,- choroby reumatyczne: zwyrodnienia, stany zapalne (ostre i przewlekłe), osteoporoza, itp.,- stany pooperacyjne: operacja przepukliny, operacje mięśni i ścięgien, przyspieszanie gojenia, poparzenia.
5.TERAPULS
Terapuls jest generatorem krótkich fal, dostarczanych w formie ciągłej lub pulsacyjnej, dając bardzo dobre efekty terapeutyczne w zakresie stanów ostrych i przewlekłych. Ciepło powstające na poziomie molekularnym. Działa łagodząco na ośrodkowy układ nerwowy, zmniejsza przewodnictwo nerwowe, działa przeciwbólowo, poprawia ukrwienie tkaneki powoduje rozluźnienie mięśni.
6.ULTRADŹWIĘKI
Ultradźwięki to fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości – niesłyszalne dla człowieka. Sonoterapia, czyli terapia ultradźwiękami, znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych narządu ruchu, w przypadku nadwyrężenia mięśni czy w terapii blizn i ostróg piętowych.
7.WODOLECZNICTWO – Kąpiele wirowe kończyn górnych i dolnych
Jest to masaż wirującą wodą, z częściową aplikacją na kończyny górne lub dolne, Zabieg wykonuje się w wannie z wodą napełnioną w 1/2 lub 3/4 z temperaturą 36° – 37°C.Woda jest wprowadzana w ruch wirowy za pomocą turbiny wodnej napędzanej mechanicznie.
8.MASAŻ WIBRACYJNY (AQUAWIBRON)
Masaż polegający na miejscowym stosowaniu drgającej gumowej membrany, dla której źródłem energii jest przepływająca wewnątrz urządzenia woda. Wskazania: m.in. choroby nerwów obwodowych (nerwobóle, zapalenia wielonerwowe i splotów nerwowych, stany po urazach nerwów obwodowych, bóle międzyżebrowe, dyskopatia, lumbago),reumatoidalne zapalenie stawów (rzs), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa u dorosłych i młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów (arthrosis), dna stawowa, obrzęki, bóle mięśniowe i przykurcze,
II MASAŻ RĘCZNY
– Klasyczny
– Limfatyczny
– Sportowy
III KINEZYTERAPIA
Oferujemy Państwu kompleksową opiekę rehabilitacyjną, która wspomoże powrót do zdrowia w urazach ortopedycznych, chorobach neurologicznych, reumatycznych, krążenia czy też różnego rodzaju schorzeniach narządu ruchu. Dobór zabiegów i usług z zakresu fizjoterapii każdorazowo poprzedzony jest dokładnym wywiadem oraz diagnostyką funkcjonalną, co pozwala na dopasowanie odpowiednich metod, bezpiecznych i indywidualnie dobranych do potrzeb Pacjenta.
W naszej ofercie znajdziecie Państwo skuteczne metody w walce z bólem jak np. Terapia Manualna, czy Mc Kenzie. Pacjentów z chorobami neurologicznymi zapraszamy do wspólnej pracy metodą PNF czy Bobath. Bogata propozycja ćwiczeń pozwala wybrać najwłaściwsze postępowanie w przypadku osób w podeszłym wieku, ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Zapraszamy na ćwiczenia indywidualne i grupowe, bądź budowanie kondycji fizycznej na samych przyrządach. Polecamy atrakcyjne pakiety indywiduale i karnety na zajęcia grupowe.
Osobom z wadami postawy polecamy indywidualnie dobrane do problemu ćwiczenia korekcyjne. Dzięki prawidłowej rehabilitacji możliwa jest poprawa komfortu życia Pacjenta – zmniejszenie bądź całkowite zlikwidowanie dolegliwości bólowych, a także odzyskanie częściowej bądź całkowitej sprawności ruchowej.
Zabiegi w ginekologii i położnictwie to specjalne usługi, kierowane do kobiet w ciąży i po porodzie. Pozwalają jak najszybciej wrócić do dobrej kondycji i pięknej sylwetki.
Poniżej pełna oferta zabiegów. ZAPRASZAMY!
1. ĆWICZENIA INDYWIDUALNE
Ćwiczenia bierne
1. Kończyna górna, czas 30 min
2. Kończyna dolna, czas 30 min
Ćwiczenia zaleca się wówczas, gdy pacjent nie wykazuje zdolności do samodzielnego wykonania danego ruchu, najczęściej przydatne w chorobach neurologicznych( porażenia i niedowłady np. po udarach, wylewach)
Mają na celu:
– utrzymanie prawidłowego zakresu ruchu w przykurczonych stawach
– podtrzymanie sprawności mięśni, więzadeł, ścięgien
– opóźnianie zmian degeneracyjnych wynikających z bezczynności
– zamiana ruchu biernego na czynny
Ćwiczenia czynno- bierne
1. Kończyna górna, czas 30 min
2. Kończyna dolna, czas 30 min
Ćwiczenia opierają się na współpracy pacjenta z fizjoterapeutą. Pacjent zapoczątkowuje ruch bądź wspomaga jego wykonanie. Stosowane w chorobach neurologicznych, reumatycznych, stanach po chirurgicznych rekonstrukcjach narządu ruchu, unieruchomieniu kończyny za pomocą wyciągów redresyjnych.
Mają na celu:
– j. wyżej
– większe pobudzenie mięśni do pracy
Ćwiczenia czynne w odciążeniu- UGUL
1. Jeden staw, czas 15 min
2. Dodatkowy drugi staw, czas 15 min
Ćwiczenia w podwieszeniu oraz z użyciem systemu ciężarkowo –bloczkowego.
Mają na celu:
– ułatwienie wykonania ruchu w bolesnym stawie
– zapobieganie przykurczom w stawach
– zwiększenie zakresu ruchu w stawach
– zapobieganie zanikom mięśniowym
– poprawę trofiki tkanek
– poprawę siły mięśniowej
Ćwiczenia czynne
1. Bez przyrządów, 30 min – 30 zł
2. Z dodatkowym użyciem przyrządów, 45 min -35 zł
Propozycje ćwiczeń wg możliwości i potrzeb Pacjenta:
ĆWICZENIA SAMOWSPOMAGANE
Ćwiczenia samowspomagane wykonywane są samodzielnie przez Pacjenta, najczęściej przy użyciu systemu bloczkowego.
Mają na celu:
– przywrócenie pełnego zakresu ruchu w bolesnych i przykurczonych stawach.
– rozciągniecie przykurczonych mięśni.
ĆWICZENIA CZYNNE WOLNE
Ćwiczenia czynne wolne obejmują bogatą propozycję ćwiczeń dla Pacjenta, który jest w stanie wykonać dany ruch samodzielnie w pełnym zakresie, pokonując opór masy części ciała.
Mają na celu:
– utrzymanie prawidłowego zakresu ruchów w stawach oraz siły mięśniowej w stopniu
podstawowym
ĆWICZENIA CZYNNE Z OPOREM
Ćwiczenia czynne z oporem mają charakter miejscowy. Opór stanowić mogą ręce fizjoterapeuty oraz sprzęt: rotory ręczne i nożne, orbitrek, ciężarki, kolumna, gumy itp.
Mają na celu:
– wzmocnienie siły mięśniowej i przywrócenie jej do poziomu funkcjonalnego
– wzmocnienia wytrzymałości i masy mięśniowej
– wzrost miejscowej kondycji fizycznej
ĆWICZENIA SENSOMOTORYCZNE
Trening sensomotoryczny obejmuje grupę ćwiczeń, w których wykorzystuje się niestabilne podłoże, piłki itp.
Mają na celu:
– poprawę koordynacji i równowagi
– wzrost siły mięśniowej
– zwiększenie zakresu ruchu w stawach
– wzmocnienie mięśni posturalnych
– optymalizację pracy całego układu ruchu.
– szybszy powrót do sprawności fizycznej
TRENING MEDYCZNY SPORTOWY
Czas zabiegu do 60 min
lub PAKIET x 10, 60 min
Kierowany jest do osób, które po zakończonej rehabilitacji potrzebują kontynuacji na zaawansowanym poziomie. Jest to połączenie treningu personalnego i fizjoterapii. Trening dedykowany jest osobom, które chcą bezpiecznie wrócić do pełnej formy sportowej po urazie czy operacji.
Mają na celu:
– przygotowanie organizmu do powrotu do uprawianej dyscypliny sportowej
-zmniejszenie przeciążeń, a co za tym idzie prawdopodobieństwa kontuzji
-poprawę techniki potrzebnej do uprawiania ulubionego sportu
TRENING NA PRZYRZĄDACH (SPRZĘCIE)
Czas zabiegu- 30 min
Proponowane przyrządy i przybory: rotory nożne i ręczny, orbitrek, steper,
kolumna do ćwiczeń z oporem, piłki duże i małe, taśmy Theraband, gumy, laski, ciężarki, tor do nauki chodu, poduszki sensomotoryczne, drabinki przyścienne, lustra korekcyjne, stoliki do ćwiczeń manualnych i inne.
2. ĆWICZENIA KOREKCYJNE WAD POSTAWY CIAŁA
Czas zabiegu do 60 min
Ćwiczenia zalecane głównie dzieciom i młodzieży, korzystne również dla dorosłych. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta, przebiegają również z wykorzystaniem sprzętu.
Mają na celu:
– korekcję istniejących zaburzeń statyki ciała
– rozciąganie mięśni przykurczonych
– wzmacnianie mięśni osłabionych
– poprawianie równowagi i koordynacji wzrokowo- ruchowej
– wyrabianie nawyku prawidłowej postawy ciała
– wyrabianie prawidłowego chodu
– doprowadzenie postawy ciała do stanu możliwie najbardziej prawidłowego.
3. METODY INDYWIDUALNE
PNF ( metoda neurologiczna )
Czas zabiegu do 45 min
BOBATH dla DOROSŁYCH ( metoda neurologiczna )
Czas zabiegu do 45 min
Obie metody polegają na wspólnej pracy Pacjenta z fizjoterapeutą, której celem jest ponowna nauka zaburzonego lub utraconego ruchu spowodowana:
– udarem
– stwardnieniem rozsianym
– polineuropatią
– innymi chorobami neurologicznymi.
Metody są bezbolesne, funkcjonalne i dostosowane do potrzeb danego pacjenta. Pozwalają na nowo nauczyć Pacjenta czynności dnia codziennego i samoobsługi, np. wstawania z łóżka, przesiadania
z łóżka na wózek, samodzielnego i poprawnego chodu, poruszania się po schodach, przygotowania posiłku i umiejętności jedzenia, (np. trzymania widelca), czesania włosów itp. Zamierzony cel osiągamy dzięki pobudzeniu konkretnych mięśni, odpowiedzialnych za wykonanie danego ruchu.
Mc KENZIE
Czas zabiegu do 45 min
Jest to metoda, której głównym celem jest ograniczenie ilości nawrotów bólu kręgosłupa. Pacjent nie jest zależny od terapeuty i może samodzielnie wykonywać zalecone ćwiczenia. Metoda uwzględnia również edukację niezbędną w profilaktyce nawracających bólów kręgosłupa.
TERAPIA MANUALNA
Czas zabiegu do 45 min
Według IFOMPT Ortopedyczna Terapia Manualna to obszar fizjoterapii, którego celem jest leczenie dysfunkcji układu nerwowo – mięśniowo-szkieletowego:
Terapia zalecana w leczeniu objawów następujących schorzeń:
ból kręgosłupa ( dyskopatia, kręgozmyk, niestabilność)
– ból promieniujący, mrowienie i drętwienie kończyn
– bóle okolicy żeber, klatki piersiowej
– bóle odcinka szyjnego, głowy, migreny, szumy uszne
– wady w budowie kręgosłupa – pogłębiona lub spłycona lordoza , plecy okrągłe, plecy
płaskie, sylwetka skoliotyczna
– dysfunkcje stawów krzyżowo – biodrowych
dysfunkcje kończyn
– bóle i dysfunkcje stawów obwodowych: klatki piersiowej, barków, bioder, łokci, kolan,
nadgarstków, stóp, palców
– zespoły przeciążeniowe, ciasnota podbarkowa, zamrożony bark, cieśń nadgarstka, gangliony,
łokcie tenisisty/golfisty, niestabilność stawów, nawracające/nawykowe skręcenia stawów
kolanowych i skokowych
– ból stawu rzepkowo – udowego, chondromolacja, boczne przyparcie rzepki
– ostroga piętowa, halluxy
– uszkodzenia nerwów obwodowych
Leczenie kontuzji sportowych
– urazy i przeciążenia sportowe
– bóle mięśni, ścięgien
– naciągnięcie więzadeł
– niestabilność stawów
– złamania, skręcenia, zwichnięcia, naderwania
– skręcenia stawów skokowych
Terapia po zabiegach operacyjnych
– stany pooperacyjne: kręgosłupa, kończyn, artroskopii, rekonstrukcji więzadeł, ACL
endoprotezowaniu, alloplastyce
– powrót ruchomości po opatrunku gipsowym, unieruchomieniu
– przygotowanie do operacji, artroskopii
MANIPULACJA POWIĘZI FM wg Stecco
Manipulacje powięziowe są rodzajem terapii manualnej, opracowanej przez Luigiego Stecco, włoskiego fizjoterapeutę. Metoda ta jest poparta badaniami anatomicznymi prowadzonymi od ponad 30 lat oraz praktyką kliniczną opartą na szerokim spektrum przypadków problemów mięśniowo-szkieletowych.Techniki poprzez odpowiednie manipulacje czy też mobilizacje zmienionych chorobowo punktów w powięzi poprawiają jej elastyczność – ruchomość, a w konsekwencji zmniejszenie bólu.
Metoda uwzględnia całościowe podejście do ciała, traktując poszczególne jego segmenty, jako pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewnia powięź. Wyboru punktów przeznaczonych do manipulacji dokonuje się według określonych reguł – na podstawie weryfikacji ruchowej i palpacyjnej. Niezwykle istotnym elementem gwarantującym skuteczną terapię jest szczegółowy wywiad.
ZASTOSTOWANIE TERAPII POWIĘZIOWEJ:
– Wszystkie schorzenia narządu ruchu ( bóle kręgosłupa/kończyn górnych i dolnych)
TERAPIA METODĄ ŁĄCZONĄ
Czas trwania do 60 min.
Zintegrowany program terapeutyczny, również z użyciem sprzętu, każdorazowo dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości Pacjenta. Obejmuje różne formy i metody pracy z pacjentem.
UWAGA!
O czasie ćwiczeń ostatecznie decyduje fizjoterapeuta.
4. ĆWICZENIA INDYWIDUALNE – PAKIET x 10
– BEZ PRZYRZĄDÓW – czas zabiegu 30 min
– Z DODATKOWYM UŻYCIEM PRZYRZĄDÓW- czas zabiegu 45 min
– TRENING MEDYCZNY SPORTOWY- czas zabiegu 60 min
– TERAPIA ROZSTĘPU MIĘŚNIA PROSTEGO BRZUCHA- czas zabiegu do 45 min
5. ĆWICZENIA GRUPOWE – LECZNICZY FITNESS PRZY MUZYCE
KARNET 10 x 45 min
KARNET 20 x 45 min
Ćwiczenia ogólno kondycyjne, poprzedzone zawsze rozgrzewką i zakończone rozciąganiem, bezpieczne dla stawów i kręgosłupa. Ćwiczenia wpływają na cały organizm człowieka, angażują małe i duże grupy mięśniowe. Zajęcia prowadzone są w różnych formach, z wykorzystaniem ćwiczeń aerobowych, callaneticsu i stretchingu, przeplatane ćwiczeniami oddechowymi. Zalecane są jako element leczniczy dla osób z problemami z kręgosłupem lub jako profilaktyczny dla wszystkich. Prowadzone są również z użyciem przyborów: piłek, laseczek, ciężarków, gum itp.
Mają na celu:
– wzmocnienie mięśni posturalnych: brzucha, pośladków, ud, mięśni grzbietu oraz mięśni głębokich
kręgosłupa
– zachowanie pełnego zakresu ruchu w stawach
– poprawę czynności układu krążenia, oddechowego, nerwowego, przemiany materii,
hormonalnego i humoralnego
– profilaktykę i korekcję sylwetki
-wzmocnienie sił witalnych, poprawę samopoczucia i wzrost radości życia
6. ZABIEGI UZUPEŁNIAJĄCE TERAPIĘ
WYCIĄGI (kręgosłup, stawy obwodowe)
1.Czas trwania zabiegu – 10 min
2. Czas trwania zabiegu -20 min
Ich celem jest uzyskanie pełnego, biernego zakresu ruchomości w ćwiczonym stawie oraz poprawę tej ruchomości. Wykonuje się je wówczas, gdy poprzednie ćwiczenia nie przyniosły oczekiwanych korzyści. Mogą być wykonywane przez fizjoterapeutę, albo z wykorzystaniem sprzętu.
MASAŻ FUNKCJONALNY
1.Czas trwania zabiegu- 10 min
2.Czas trwania zabiegu- 20 min
Pozwala na opracowanie chorego stawu i poszkodowanych mięśni, w celu szybszego odzyskania utraconych miejscowo funkcji.
MOBILIZACJA STAWÓW
1.Czas trwania zabiegu- 10 min
2.Czas trwania zabiegu- 20 min
Mobilizacja stawów to uruchamianie kostnych członów stawowych, struktur wewnątrz stawowych, torebek stawowych i więzadeł. Jeżeli uraz, mikrourazy, przeciążenie lub stan zapalny doprowadziły do obkurczenia torebki stawowej lub więzadeł (można to stwierdzić przy pomocy specyficznych testów różnicowych) to należy wykonać mobilizację stawu przy pomocy technik prostolinijnych: trakcji lub ślizgu. Chronią one staw podczas uruchamiania przed kompresją i podwichnięciem.
KINEZJOTAPING
1. Mała aplikacja
2. Duża aplikacja
Kinesiotaping jest metodą plastrowania ciała (ang. taping), polegającą na aplikowaniu w określony sposób na wybrane częściach ciała specjalnych, elastycznych plastrów. Spełnia swoje zadanie poprzez zastosowanie odpowiednio dobranej do problemu pacjenta techniki oklejenia.
NAUKA CHODU – INSTRUKTAŻ ĆWICZEŃ
1. Czas trwania zabiegu 60 min
2. Możliwość zakupu pakietów
Pionizacja pacjenta i nauka chodzenia jest procesem długotrwałym i złożonym, koniecznym po wszelkich operacjach lub po dłuższym unieruchomieniu. Nauka chodzenia i reedukacja utraconych funkcji odbywa się między innymi w przypadku zaburzeń i chorób neurologicznych. Wykorzystamy do tego właściwy sprzęt, min. tor do nauki chodu oraz schody.
UWAGA!
Zabiegi uzupełniające terapię tylko po wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą (czas = cena)
7. ZABIEGI W GINEKOLOGII I POŁOŻNICTWIE
TERAPIA ROZSTĘPU MIĘŚNIA PROSTEGO BRZUCHA
1.Czas trwania zabiegu- do 45min
2.Pakiet – 10 zabiegów
Rozstęp mięśni prostych brzucha (DRA – Diastasis Rectus Abdominis) jest to rozejście się lewej i prawej części mięśnia prostego brzucha. Mięsień prosty brzucha dzieli się na dwie części, połączone mocnym pasmem włóknistym- kresą białą. W okresie ciąży, gdy brzuch staję się coraz większy, kresa biała pod wpływem zwiększonego wydzielania hormonów (relaksyny i elastyny) zmiękczających tkankę łączną rozciąga się, a mięśnie proste brzucha rozsuwają się na boki. Mocno rozciągnięta kresa biała może ulec zwiotczeniu, a nawet przerwaniu, wtedy po porodzie nie dochodzi do samoistnego powrotu mięśni prostych do prawidłowego położenia. W takim przypadku rozpoznaje się rozstęp (rozejście) mięśni prostych brzucha. Fizjoterapię można rozpocząć już od pierwszych dni po porodzie, wykorzystując czas połogu, kiedy jest duża elastyczność i podatność ciała na wszelkie zmiany. Im później zacznie się rehabilitację, tym trudniej i dłużej może ona przebiegać przez utrwalone nieprawidłowe nawyki. Jeśli problem został zauważony już podczas ciąży warto przyjść również w tym czasie, aby dowiedzieć się jak nie pogarszać obecnego stanu.
Terapię prowadzimy poprzez :
– wykorzystanie technik manualnych działających pośrednio na ścianę brzucha
– wykonanie technik manualnych działających bezpośrednio na ścianę brzucha
– wprowadzenie technik trzewnych
– dobranie odpowiednich ćwiczeń, które pacjentka wykonuje samodzielnie, pierw pod okiem terapeuty a następnie warunkach domowych
– zastosowanie taśm kinesiology taping jako uzupełnienie terapii
Ma na celu:
– aktywację napięcia włókien mięśniowo – powięziowych w różnych płaszczyznach
– pobudzenie powięzi
– mobilizację tkanek przedniej ściany brzucha
– normalizację napięcia tkanek głębokich
– naukę prawidłowego oddychania
– wzmocnienie mięśni głębokich , budowanie propriocepcji, poprawa stabilizacji
– odbudowanie prawidłowej siły, napięcia, elastyczności mięśnia prostego brzucha
TERAPIA BLIZNY PO CIĘCIU CESARSKIM
Czas trwania do 30 min
Terapia polega na:
– mobilizowaniu blizny przy wykorzystaniu technik osteopatycznych i manualnych
prowadzonych na przedniej ścianie brzucha , mających pośredni wpływ na bliznę
– wykorzystaniu technik manualnych działających bezpośrednio na bliznę
– dobraniu odpowiednich ćwiczeń – ” gimnastyka powięziowa „
– zastosowaniu taśm kinesiology taping
Ma na celu:
– odzyskanie prawidłowej ruchomości blizny
– przywrócenie prawidłowego napięcia , elastyczności w miejscu blizny oraz tkanek
znajdujących się dookoła
– zapobieganie zrostom
– pobudzenie tkanki mięśniowej
– wzmocnienie mięśni przedniej ściany brzucha
TERAPIA MIĘŚNI DNA MIEDNICY
Czas trwania zabiegu do 40 min
Terapia dna miednicy polega na leczeniu schorzeń w obrębie miednicy. Do głównych problemów należą zaburzenia trzymania i oddawania moczu oraz stolca, dolegliwości związane ze współżyciem, wszelkie bóle w okolicy miednicy, podbrzusza, bioder, kości krzyżowej, jak i guzicznej.
Jak wygląda terapia / nad czym będziemy pracować :
– nauka prawidłowej lokalizacji i świadomego napięcia mm. dna miednicy ( oparte o koncepcje Cantienica)
– wykluczenie nieprawidłowych wzorców motorycznych prowadzących do nadmiernego przeciążenia struktur dna miednicy
– nauka prawidłowego oddychania, która będzie wspomagać pracę mm. dna miednicy
– zwiększenie świadomości wpływu dobrej kondycji mm. dna miednicy na codzienne funkcjonowanie ( praca zawodowa, aktywność fizyczna itd.)
– praca nad aktywacją, wzmocnieniem mm. lokalnych stabilizatorów kompleksu biodrowo- lędźwiowo- miedniczego ( mięsień poprzeczny brzucha, wielodzielny)
– nauka prawidłowych wzorców ruchowych m.in. wstawanie, dźwiganie, chodzenie
– zmiana błędnych nawyków podczas kichania, kaszlu, śmiechu, załatwiania potrzeb w toalecie
– uwalnianie napięć , rozluźnienie zajętych mięśni (techniki powięziowe, energetyzacja mięśni)
W jakich przypadkach stosujemy terapię mięśni dna miednicy :
-profilaktyka w czasie ciąży
-reedukacja mm. dna miednicy po naturalnym porodzie i cięciu cesarskim
-terapia nietrzymania moczu ( wysiłkowe nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny
– terapia zaburzeń statyki narządu rodnego ( obniżenie ścian pochwy ,opadania macicy )
– profilaktyka , zapobieganie dysfunkcjom , które mogą pojawić się w przyszłości
– terapia zaburzeń związanych z dysfunkcją stabilizacji głębokiej
KINEZJOTAPING
1. Mała aplikacja
2. Duża aplikacja
Kinesiotaping jest metodą plastrowania ciała (ang. taping), polegającą na aplikowaniu w określony sposób na wybrane częściach ciała specjalnych, elastycznych plastrów. Spełnia swoje zadanie poprzez zastosowanie odpowiednio dobranej do problemu pacjenta techniki oklejenia.
U pacjentek w ciąży i po ciąży stosuje się najczęściej :
-technikę mięśniową
– technikę powięziową
– technikę limfatyczną
Ma na celu:
– złagodzenie bólu kręgosłupa, stawów krzyżowo – biodrowych
– zmniejszenie dolegliwości ze strony podrażnionych, napiętych mięśni
– odciążenie, wspomaganie mięśni powiększającego się brzucha
– zmniejszenie obrzęków
– przy rozstępie mięśnia prostego brzucha wspomaganie pracy powięzi
– przy bliźnie po cesarce uelastycznienie obszaru w miejscu blizny
KONSULTACJA FOZJOTERAPEUTYCZNA PO PORODZIE
Czas trwania zabiegu do 45min
Jest to spotkanie podczas którego zbieramy dokładny wywiad oraz przeprowadzamy badania, na które składa się :
– ocena postawy ciała
– ocena zakresów ruchu i wzorców ruchowych
– ocena palpacyjna kondycji powłok brzusznych
– diagnostyka w kierunku rozejścia mięśni prostych brzucha, przeprowadzenie testów
przesiewowych
– ocena kondycji mięśni dna miednicy
– ocena siły mięśni głębokich
Po zakończeniu badania, omawiamy problem pacjenta i planujemy terapię.
MASAŻ KOBIETY W CIĄŻY
częściowy kręgosłupa- czas trwania – 20 min
W masażu kobiety, która jest w ciąży stosuje się wybrane techniki z masażu klasycznego. Zabieg wykonuje się z wcześniejszym uwzględnieniem stanu zdrowia pacjentki oraz trymestru ciąży. Masaż przeprowadza się w leżeniu na boku.
Regiony, które mogą być masowane:
– kręgosłup szyjny, piersiowy, lędźwiowy
– powłoki brzuszne
– twarz
– kończyny dolne
– kończyny górne
Główne zalety masażu w ciąży :
– zmniejszenie napięcia mięśniowego
– poprawa krążenia
– zapobieganie i łagodzenie dolegliwości bólowych
– zapobieganie/ zmniejszenie obrzęków kończyn dolnych
– zapobieganie rozstępom skórnym
– relaksacja
INSTRUKTAŻ ĆWICZEŃ
1.Czas trwania – 60 min
2. PAKIET – 3 x 60 min
8. SUCHE IGŁOWANIE
Igłoterapia polega na wkłuciu igły w mięsień. Znajduje ona zastosowanie w problemach związanych z narządem ruchu, szczególnie w terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Charakteryzują się one wzmożonym napięciem mięśni w formie bolesnych punktów lub pasm. Czasami miejsca bolesne mogą być utajone lub rzutować objawy na inną okolice ciała, jednak doświadczony terapeuta jest w stanie je zlokalizować.
Efekt uśmierzenia bólu ma miejsce na skutek przerwania błędnego koła bólowo-napięciowego. Za pomocą igły drażnione są zakończenia nerwowe znajdujących cię w okolicy bolesnych punktów. Dochodzi wówczas do odruchowego lokalnego skurczu włókien mięśniowych, czego wynikiem jest rozluźnienie napiętych tkanek.
NA CO DZIAŁA IGŁOTERPIA ?
– ból barku, zamrożony bark
– napięciowe bóle głowy, szyi
– bóle pleców (pseudo rwy),
– łokieć tenisisty lub golfisty,
– ostrogi piętowe,
– zapalenie rozcięgna podeszwowego,
– bóle kolana, kolano skoczka oraz biegacza
– bóle bioder
– ograniczenie zakresu ruchu
– stany po wszelkich urazach
– blizny
PRZECIWSKAZANIA :
– Okolice ran, cyst, żylaków,
– Infekcje, gorączka i ostre stany zapalne,
– Zaburzenia krzepliwości krwi,
– Brak zgody pacjenta,
– Choroba psychiczna,
– Zaburzenia czucia lub stosowanie przed zabiegiem środków przeciwbólowych,
– Ciąża
– Epilepsja,
– Alergie na materiały z których wykonano igły lub środki dezynfekcyjne.
9. AKUPUNKTURA
Akupunktura opiera się na tradycyjnej medycynie chińskiej, a punkty energetyczne nakłuwane są na powierzchni, bez kontaktu z mięśniem. Trwa około 20 minut, nie jest bolesna, leczy wiele schorzeń.
Działanie :
– Przeciwbólowe
– Bóle głowy, migrena,
– Bóle stawów (kolano, biodro, bark, stopa, nadgarstek)
– Kontuzje, zabiegi chirurgiczne
– Nerwica, problemy ze snem, apatia
– Problemy skórne
– Nałogi
– Choroby wewnętrzne
-Astma
– Powikłania pocovidowe
Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak prosty zabieg jak akupunktura potrafi wyleczyć różne dolegliwości, nad którymi lekarze nieraz rozkładają ręce. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: podczas nakłuć organizm wytwarza endorfiny, które przyczyniają się do regulacji temperatury oraz rozluźnienia ciała. Sprawia to, że ból ustaje, przez co często mówi się, że nakłucia działają na organizm jak morfina, tyle że jest to metoda w pełni naturalna, która nie wiąże się z żadnymi środkami chemicznymi.
10. PINOTERAPIA
Pinoterapia opiera się na stymulacjach odpowiednich obszarów na skórze człowieka za pomocą narzędzi, które powodują pobudzenie wybranych ośrodków nerwowych. Dzięki temu układ mięśniowy czy więzadłowy odbiera odpowiednie informacje z mózgu, a to prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu.
Dla osiągnięcia zamierzonych efektów, w pinoterapii stosuje się specjalnie mosiężne narzędzia – piny i katy.
DLA KOGO ?
– ograniczenia zakresu ruchów w stawach,
– choroby układu nerwowego,
– bóle głowy, migreny
– ból kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego,
– neuropatia,
– stany pourazowe i pooperacyjne,
– zaburzenia nerwicowe,
– wady postawy,
– zaburzenia naczyniowo-ruchowymi,
– bóle mięśniowo-powięziowe
– bóle i przeciążenia.